Skip to toolbar

Tervislik Õhtusöök

Tervislik õhtusöök

Tervislik õhtusöök on ilmselt üks raskemaid eineid, mida valmistada. Sa oled enamasti olnud kogu päeva aktiivne, töö- või koolipäevast väsinud ning tahaksid lihtalt diivanil logeleda. Sellegi poolest on oluline päev lõpetada tervisliku ning, mis kõige tähtsam, maitsva toidukorraga. 

Alati on lihtsam variant osta poest külmutatud valmistoit, kuid pahatihti on need toidud ebatervislikud ning sisaldavad suures koguses ebatervislikke rasvu. Alati on mõistlik valmistada toit ise, ainult sellel juhul tead sa täpselt, mida ja kui palju see sisaldab.

Mida sisaldab tervislik õhtusöök?

Makrotoirained

Nagu ka lõunasöök, peaks õhtusöök sisaldama mõõdukas koguses kõiki makrotoitaineid (süsivesikud, rasvad, valgud). Enamasti võiks õhtusöögi juures keskenduda valkude osakaalule. Meie organismi peamine energiaallikas on süsivesikud ning kuna päev hakkab vaikselt lõpule jõudma, siis ei ole tarvis niivõrd palju süsivesikuid enam tarbida, samuti rasvu. Erandiks on muidugi juhud, kus süsivesikuid on vaja treeningjärgseks taastumiseks või hilisõhtuste trennide puhul treening eelseks energiaks.

Tervislik õhtusöök võiks sisaldada suhteliselt suures koguses madala rasva ning kõrge valgusisaldusega toite, nagu kanafilee, valge kala, punased oad jne. Süsivesikute hulk võiks olla mõõdukas ning süsivesikud võiks tulla täistera toodetes; õhtuks on tavaliselt hea lihtne valmistada täistera pastat või pruuni riisi. Lisaks peaks taldrikul olema kindlasti suur hulk köögivilju. Rusika reegel on, et pool õhtusöögi taldrikut võiks olla köögiviljad.

Milliseid toiduaineid vältida õhtuti?

Magustoidud - tervisliku õhtusöögi vaenlased

Me kõik teame, et pärast toidukorda on väga meeldiv võtta ka üks magus suutäis. Magusa suutäie juures peaks arvestama, et seda ei tehktaks iga toidukorra järel. Üks magustoit, näiteks väike jäätis või tükike kooki aeg-ajalt ei tee kindlasti kehale halba ning me peaksimegi lubama endale vahel head ja paremat. Kui aga magustoitude söömine muutub igaõhtuseks, siis hakkab see meie keha kahjuks töötama.

Kui sul tekib vajadus millegi magusa järele, siis tasuks eelistada midagi otse loodusest – puuvilju. Üks puuvilja kokteil maitsestamata jogurtida ei tee kindlasti su kehale paha. Pigem saad sellest kehale vajalikke vitamiine ja mineraale. Lisaks saad jogurti näol ka piimatoodetest saadavaid vajalikke aineid nagu kaltsium ja D vitamiin. Piimatooted on olulised luude ja hammaste tervisele.

Tervislik õhtusöök kodust väljas – milega peaks arvestama?

Tervislik õhtusöök kodost väljas

Loomulikult on ise toiduvalmistamine tervislikkuse aspektist parem, sest sa tead täpselt mida ja kui palju sa toidu sisse paned. Ometi oleme me sotsiaalsed olendid ning sageli soovime õhtuti meeldivas seltskonnas aega veeta mõnes pubis või restoranis. Seega üks olulisi küsimusi on, kuidas veeta mõnusalt kaaslasega/sõpradega aega väljas proovides samal ajal jääda tervislikuks.

Paar harjumust, mis võiksid kasuks tulla. Esiteks, proovi vältida laual olevate isutekitajate tarbimist (nagu leib, sai või kuklid). Teiseks, asenda kartulid aurutatud köögiviljadega. Kolmandaks, ära telli liialt palju, sa saad alati vajadusel juurde tellida. Neljandaks, kui soovid magutoitu, siis telli midagi, mille peamiseks koostisosaks on puuviljad. Neid soovitusi järgides muutub väljas söömine kindlasti tunduvalt tervislikumaks.

Kokkuvõte

Kõige tähtam aspekt toitumise juures on kindlasti toidu maitse. Kui toit ei ole maitsev, siis on väga raske tervislikest toitumisharjumustest kinni pidada. Seega, otsi omale tervislikke retsepte, mis võiksid sulle maitseda ning loomulikult katseta ka muudatusi retseptides. Proovi limiteerida magustoitude söömist, eriti pärast õhtusööki. Pea meeles, et tervislik õhtusöök võiks sisaldada pool taldrikut köögivilju, veerand taldrikut valguallikat ning veerand taldrikut täistera tooteid.

©2020 littlemetaldog.com - treeningu ja toitumise alane blogi

Log in with your credentials

Forgot your details?