Skip to toolbar

Toitumiskava – Kuidas? Mis? Millal?

Toitumiskava

Kuidas?

Modernse eluviisi lahutamatuks osaks on saamas igapäevase elukvaliteedi parendamine. Sellest tulenevalt pööravad paljud spordihuvilised ja tervisliku eluviisi austajad varasemast suuremat tähelepanu toitumisharjumustele. Inimesed mõistavad üha enam, et sa oled see mida sa sööd. Massiliselt suurenenud toidukaupade impordimahud võimaldavad valida toiduaineid väga laia sortimendi hulgast. Omakorda toob see kaasa turunduse suurenenud mõju inimeste tarbimisharjumustele, mis võib olla teinekord eksitava ja koguni ebatervisliku mõjuga.

Selleks, et luua tervislik ja mitmekesine söögirutiin on suureks abiks personaalne toitumiskava. Turul on erinevaid teenuseid, mis võimaldavad toitumiskava genereerida sekunditega kuid tuleks silmas pidada, et kava peab olema personaalne. Söömisharjumused peaksid olema planeeritud vastavalt inimese soole, vanusele, keha parameetritele, maitse-eelistustele jne. Kui antud faktoreid eirata, muutub kava ebausaldusväärsemaks ja annab halvemaid tulemusi. Seega soovitame toitumiskavadega alustajatel järgi uurida, kas eelmainitud kriteeriumeid on arvesse võetud.

Tervislik toit - toitumiskava lahutamatu osa

Toitumiskava loomisel tuleks meeles pidada, et erinevad toiduained peavad olema tasakaalus. Tihtipeale soovitatakse inimestele mõtlematult koostatud kavasid, milles pannakse üleliia rõhku teatud toiduainegruppidele. Suure tõenäosusega võib see inimese kehale tekitada mikroelementide defitsiidi, mille tagajärjel halveneb enesetunne. Samuti võib antud ebakõla mõjutada näonahka, meeleolu ja üleüldist tervislikku seisundit. Hea toitumiskava on koostatud põhimõttel, mis tagab valkude, süsivesikute ja rasvade tasakaalustatud tarbimise.

Kõige olulisem tegur toitumise järgimisel on teadlikkus ja reaalse olukorra objektiivne hindamine. See tähendab, et toitumiskorrad tuleks ära märkida näiteks toitumispäevikusse, mille põhjal on hiljem saab anda võimalikult täpse hinnangu – kas kava on piisavalt efektiivne ja kas seda üldse järgiti. Tuleb kasuks kui panna kirja toiduained, mida süüakse ja teadvustatakse endale söödud koguseid. Antud tegevust lihtsustavad mobiilirakendused, mis võimaldavad hiljem statistikat kujutada ka graafilisel kujul, et teha sellest omad järeldused.

Mis on toitumiskava loomise juures tähtis?

Mis on toitumiskava loomise juures tähtis

Personaalse toitumiskava koostamisel tuleks kindlasti konsulteerida spetsialistiga, kes oskab arvesse võtta inimese eluviisi ja eesmärke. Juhendaja peaks kindlasti kursis olema ka inimese treeningrutiiniga, et tagada füüsilise koormuse maksimaalne efektiivsus. Antud asjaolu on äärmiselt oluline, sest füüsiliselt väga aktiivsed inimesed kulutavad päeva jooksul oluliselt rohkem kaloreid ja vajavad seega ka rohkem energiat. Samuti on oluline, et toitumisspetsialist annaks jooksvalt juhiseid ja vajaduse korral viiks sisse muudatused, mis aitaksid toitumiskava järgijal oma seatud eesmärkideni jõuda.

Lisaks kvaliteetsete ja tervislike toiduainete valikule on toitumiskava juures peaaegu sama tähtis mõelda söömise kellaaegade peale. Keha ei tohi erinevate toiduainetega üle koormata ja samas tuleb kanda hoolt, et füüsilise tegevuse jaoks oleks piisavalt energiavarusid. Seda aitab paremini reguleerida kindlatel aegadel söömine. Süüa ei tohiks liiga hilja, sest täis kõht võib avaldada negatiivset mõju une kvaliteedile. Samuti peaks olema treeninguga alustades viimasest toidukorrast möödas vähemalt tund aega.

Millal alustada oma toitumiskava loomisega?

Kell ja Taldrik

Toitumiskavaga alustajatel tuleb silmas pidada, et kava tuleb järgida 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas. Loomulikult ei tähenda see seda, et suhkrud ja rasvad tuleks kavast välja visata. Eelkõige on põhirõhk planeeritud ja süsteemsetel toitumisharjumustel, mis aitavad soovitud eesmärkideni jõuda. Kava järgimise käigus õpitud toitumisrutiini tuleks säilitada nii pikalt kui võimalik. On teaduslikult tõestatud, et kui kava järgida ainult teatud perioodi vältel, siis hiljem vanade harjumuste juurde naastes on tulemus kehvem kui alustades. Võib jääda mulje, et tervislikult toitumine on keeruline kuid õigete teadmiste ja piisava tahtmise korral on võimalik suurema vaevata enda söömisrutiin muuta tervislikuks ja meeldivaks. Milleks oodata? Alusta juba täna!

©2020 littlemetaldog.com - treeningu ja toitumise alane blogi

Log in with your credentials

Forgot your details?